- syntéza jednotlivých struktur formou zakázky.
- testování in vitro transfekční účinnosti DNA/lipoplex komplexů za různých N/P.
- testování podmínek pro přípravu DNA/lipoplexů s velikostí pod 100 nm.
- elektron-mikroskopická analýza distribuce velikosti DNA/lipoplexů v závislosti na podmínkách přípravy.
- testování in vivo transfekční účinnosti - dopravení DNA do jater u experimentálních myší.
- formulace závislosti účinnosti a specificity dopravení DNA k hepatocytům v závislosti na velikosti a N/P poměru DNA/lipoplexů.
- sledování orgánové distribuce DNA/lipoplexů s optimalizovaným N/P a velikostí.
- stanovení postranních efektů systémové aplikace optimalizovaných DNA/lipoplexů.
- gp120+MBL.
- hsp60 T. mentagrophytes.
- hsp90 C. albicans.
Hypotéza: Směrování DNA vakcíny do jater je velmi efektivní cesta indukující expresi dostatečného množství antigenu. Studium podmínek imunizace pro jednotlivé studované antigeny umožní stanovit optimální imunizační schémata a umožní zhodnotit obecný přínos směrování DNA vakcíny do jater.
- purifikace rekombinantních proteinů - fúzních polyepitopů.
- testování imunogenicity rekombinantních proteinových vakcín a DNA vakcín.
- srovnání imunogenicity jednotlivých fúzních proteinů při systémové vakcinaci.
- zhodnocení zastoupení sérových protilátek specificky reagujících s jednotlivými epitopy.
- testování buněčné a humorální imunitní odpovědi na kombinované vakcinační postupy využívající DNA priming a DNA nebo proteinový booster v různých časových režimech.
Hypotéza: Vakcinace fúzní Osp DNA vakcínou ve spojením se směrováním DNA do jater a kombinovaným imunizačním schématem představuje potenciálně vysoce efektivní cestu indukce protektivní humorální odpovědi vůči infekci B. afzelii nebo B. garinii.
- testování in vitro transfekční účinnosti jednotlivých komplexů v závislosti na N/P.
- testování in vivo transfekční účinnosti v závislosti na N/P při aplikaci cestou
- intranazální
- intravaginální
- sledování postranních nežádoucích efektů v závislosti na N/P.
- formulace optimálních podmínek pro jednotlivé aplikační cesty.
- testování mukózní buněčné a humorální imunitní odpovědi na hsp90 C. albicans.
- testování mukózní buněčné a humorální imunitní odpovědi na HIV-1 gp120.
- testování efektu mukózních adjuvans při imunizaci rekombinantními proteiny hsp90 C. albicans a HIV-1 gp120 měřením změn specifické mukózní humorální a buněčné odpovědi experimentálních myší.
- testování efektu Bacillus antracis edema toxinu.
- testování efektu B podjednotky cholerového toxinu.
- testování efektu tepelně labilního toxinu I E. coli.
Hypotéza: Identifikace optimálních imunizačních schémat navazujících silnou mukózní odpověď je v současnosti nejperspektivnější cestou preventivní imunizace u pohlavně získané HIV-1 infekce a snad i prevence vaginální kandidózy.
- dvěma DNA vakcínami - jedna kódující antigen a druhá imunomodulační molekulu.
- testování optimální dávky obou DNA.
- testování optimálního časového schématu pro jednotlivé kombinace.
- DNA vakcínami N´terminálně fúzujícími J-doménu s jednotlivými antigeny.
- antigen specifické systémové humorální odpovědi (hsp90 - systémová kandidóza, gp120 - HIV-1 infekce, fúzní Osp - borelióza).
- antigen specifické systémové Th1 buněčné odpovědi (hsp60 - trichofytóza).
- antigen specifické mukózní (vaginální) humorální odpovědi (hsp90 - vaginální kandidóza, gp120 – genitální přenos HIV-1).
- antigen specifické mukózní (vaginální) Th1 odpovědi (hsp90 – srovnávací postup pro vaginální kandidózu).
Hypotéza: Nalezení optimálních imunizačních podmínek ve smyslu imunomodulačního působení podaných vakcín je nezbytným krokem k indukci vhodné (humorální/buněčná, systémová/mukózní) antigen specifické protektivní odpovědi nejen u studovaných infekčních onemocnění ale i u autoimunitních onemocnění se známým autoantigenem, eventuelně při prevenci alergických reakcí vůči známému alergenu.
- detekce přítomnosti Mycoplasma pneumoniae a Chlamydophila pneumoniae v různých stádiích chronické obstrukční plicní nemoci,
- detekce infekčních agens u hematoonkologických nemocných,
- sledování vývoje střevní mikrobiální kolonizace u onemocnění trávícího traktu při podávání probiotik,
- hodnocení nozokomiálního šíření vybraných patogenních mikroorganismů na základě výsledků jejich typizace a hodnocení klonální struktury populace,
- průkaz faktorů virulence (např. enterotoxinů, TSST-1, Pantonova-Valentinova leukocidinu u Staphylococcus aureus ve vztahu k MRSA, cytolyzinů a hydrolyzujících enzymů u enterokoků ve vztahu k VRE a dalších) a posouzení jejich výskytu u multirezistentních kmenů,
- hodnocení korelace výsledků PCR-HRMA analýzy vybraných genů se schopností vybraných mikroorganismů tvořit biofilm,
- hodnocení korelace výsledků PCR-HRMA analýzy polymorfismů genů ovlivňujících citlivost k antimikrobiálním látkám s výsledky testování citlivosti k těmto látkám a s klinickou odezvou na léčení těmito látkami.
Hypotéza: Navržené nové techniky umožní časnější detekci přítomnosti mikroba ve vyšetřovaném vzorku včetně identifikace konkrétního druhu a charakterizace jeho klíčových vlastností, což umožní vysoce racionální terapeutický přístup.
Hypotéza: Vývoj nové metodiky umožní vysoce senzitivní včasnou detekci přítomnosti mikroba ve vyšetřovaném vzorku.
Hypotéza: Na základě získaných výsledků bude možné formulovat postupy, snižující riziko vzniku a šíření bakteriální rezistence a zkvalitňující antibiotickou léčbu.
Hypotéza: Na základě získaných výsledků bude možné charakterizovat cesty přenosu multirezistentních bakterií a definovat přístupy snižující četnost nozokomiálních infekcí.
Hypotéza: Na základě získaných výsledků bude možné specifikovat hlavní rizika ohrožení lidské populace vyplývající z výskytu multirezistentních bakterií v animální oblasti a potravinovém řetězci a definovat postupy vedoucí k jejich omezení.
Hypotéza: Na základě publikovaných výsledků v odborné literatuře a rovněž na základě prvních provedených biologických testů na pracovištích UP Olomouc lze předpokládat možnost vývoje nového typu antibakteriálního a antimykotického přípravku na bázi nanočástic stříbra s možností jeho potencionální aplikace v humánní i veterinární medicíně.